عاصمی

شهره عاصمی، کارگردان و بازیگر تئاتر

یادداشتی از شهره عاصمی، کارگردان و بازیگر تئاتر


بیایید یک جور دیگر به چرخه خشونت که در کشورمان جاری است نگاه کنیم. چرا این همه اعدام؟ سازمان‌ها و فعالین حقوق بشر بسیار می‌کوشند که باعث تغییر قوانین در کشورمان شوند که جلوی تسریع اعدام‌ها را بگیرند، که باید از تمام تلاش‌هایشان قدردانی کرد. در تمام این تلاش‌ها برای تغییر قوانین، افکار عمومی چه نقشی دارد؟ من در عین حال که تاریخ جنبش‌های تغییر در آمریکا را دنبال می‌کنم، در همین هفت هشت سال اخیر شاهد تغییرات بسیاری در آمریکا بوده‌ام. نقش اساسی این تغییرات را افکار عمومی داشته است.

شما نگاه کنید در آمریکا در کشوری که در بسیاری از ایالت‌هایش اعدام غیرقانونی است، هنوز ایالت‌هایی هستند که در آن‌ها حکم اعدام اجرا می‌شود. تگزاس یکی از ایالت‌هایی است که بالاترین رقم اعدام را در آمریکا دارد. آنوقت وقتی از مردم آن ایالت در مورد اعدام سوال می‌شود، آن،ها آن روش را بهترین راه برای بازدارندگی جرم می‌دانند. که البته آمار نشان می‌دهد در تگزاس میزان جنایت هم بسیار بالا است و اعدام نه تنها نتوانسته جلوی آن را بگیرد، بلکه به پیشروی آن هم کمک کرده است. تا همین چند سال پیش کسی فکر نمی‌کرد که رئیس جمهور آمریکا در کنگره از حق و حقوق دگرباشان دفاع کند. آمارها نشان می‌دهد که درصد مردم در رابطه با طرفداری از حق و حقوق دگرباشان بالا رفته است. ممکن است اینجا سوال شود قوانین آمریکا با ایران بسیار متفاوت است. قبول دارم ولی حتی در کشورهایی مثل کشور خودمان که قوانین خشونت‌آمیز و تبعیض‌آمیز وجود دارند، باز هم افکار عمومی نقش مهمی دارند.

وقتی اکثریت مردم یک کشور هنوز با حکم اعدام موافقند ما چطور می‌توانیم قوانین را عوض کنیم. البته باید بگویم که در کشورهای غربی رسانه‌ها نقش مهمی بر روی افکار عمومی دارند که متاسفانه در کشور ما رسانه‌ها آزادی‌های لازم را ندارند، ولی باز هم می‌توانند موثر باشند. شاید لازم باشد در کنار همه فعالیت‌هایی که برای جلوگیری از اعدام می‌شود، کمپین‌هایی ایجاد شود که بتواند نقشی اثرگذار بر روی افکار عمومی داشته باشد. یا اینکه به جایی برسیم که هرکس از خودش شروع کند.