سهیل عربی، جوانی ۲۹ ساله است که در تعدادی از صفحات فیسبوکی فعالیت داشته و به توهین به مقدسات و «سب النبی» از طریق انتشار مطالب طنز در این صفحات متهم شده است.

بنا بر گزارش‌ها شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور به ریاست حجت الاسلام رازینی، حکم اعدام صادر شده در دادگاه کیفری تهران را تایید کرده و حکم، روز یکشنبه به وکیل سهیل عربی ابلاغ شده است.

سایت ایران وایر طی گزارشی به جوانب مختلف این پرونده پرداخته و از امکان بخشش وی بر اساس قانون مجازات اسلامی کشور و به نقل از یکی از وکلای مدافع سهیل، سخن به میان آورده است.

در ادامه این گزارش را بخوانید:

وقتی «نسترن نعیمی»، همسر سهیل عربی گوشی را برداشت، به خوبی می‌شد فهمید که غم در خانه سهیل عربی خانه کرده است. می‌شد فهمید که آن زن ساعت‌های متوالی ضجه زده و اشک ریخته، صدای دخترش روژین در پس‌زمینه گریه‌های مادر به گوش می‌رسد.

نسترن نعیمی می‌گوید تصمیم گرفته شرایط همسرش را به گوش رسانه‌ها برساند، چراکه فکر می‌کند دیگر چیزی برای از دست دادن ندارد. او ازاینکه ناچار شده خودش خبر تایید حکم اعدام سهیل را در ملاقات حضوری به گوشش برساند در شرایط دشواری قرار گرفته است.

در میان هق‌هق گریه‌اش می‌گوید به خود «پیامبر» متوسل شده چرا که در احادیث خوانده پیامبر فرد بسیار بخشنده و رحیمی بوده که وقتی دشمنانش بر سرش زباله و خاکستر می‌ریخته‌اند از فرد خاطی می‌‌گذشته، بی‌شک اگر پیامبر اسلام زنده بود دلش نمی‌آمده یک جوان سی ساله و پدر یک بچه‌ی منتظر را بابت چند پست فیس بوکی بکشند.

نسترن لابلای حرف‌هایش می‌گوید روژین نمی‌داند که پدرش در زندان است. او فکر می‌کند زندان محل کار پدراوست. دیر یا زود لابد مابین آن‌همه هیاهو حس می‌کند پدرش چرا به خانه برنمی‌گردد؟

0,,18085239_303,00یکی از دوستان سهیل در صفحه فیس‌بوکی‌اش در مورد ملاقات دخترش با او می‌نویسد: «برای روژین کوچولو اما اینجا زندان نیست. او هم هردوشنبه مثل من مسیر طولانی را طی می‌کند تا به اوین برسد و بابایش را ببیند. او فکر می‌کند که پدرش برای مدتی مجبور است کار شبانه‌روزی داشته باشد تا بتواند برای روژان کلی چیزهای خوب بخرد. روژین مفهوم شیشه‌های کثیف و صدای بلندگو و قسمت نوبت دهی را نمی‌فهمد».

روز گذشته رسانه‌ها نوشتند که حکم اعدام سهیل عربی، فعال فیس‌بوکی که پیش از این به اتهام سب‌النبی در شعبه ۳۱ دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شده بود، توسط شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور به ریاست «حجت‌الاسلام رازینی» تایید شده است.

سهیل عربی در حکم نهایی نه تنها به سب النبی که به فساد فی‌الارض نیز محکوم شده و اتهام فساد فی‌الارض او به علت کثرت موارد ارتکابی در صفحه فیس بوکش بوده است.

سهیل عربی، سی ساله و کاربر فیس بوک در روز هجدهم مردادماه سال۱۳۹۱ صفحه فیس‌بوکش را با نام «نسلی که دیگر نمی‌خواهد سوخته باشد» راه اندازی کرد، صفحه‌ای که فقط سه هزار و ۷۰۰ عضو داشت واو تصمیم گرفت مشاهدات شخصی‌اش را به عنوان یک شهروند عادی درخصوص مسائل روزمرهٔ اجتماعی در آن صفحه به اشتراک بگذارد. گر چه بعد‌ها گفته شد که او هشت صفحه متفاوت با نام‌های مختلف داشته است.

این فعال فیس بوکی در پاییز سال ۱۳۹۲ توسط ارتش سایبری سپاه‌ پاسداران بازداشت شده و تا مدت‌ها در شرایط دشواری در بند دو الف وابسته به سپاه پاسداران نگهداری می‌شد و پرونده اش به استناد مطالب منتشر شده در صفحه فیس‌بوکش در دو دادگاه جداگانه مورد رسیدگی قرار گرفت. بخش نخست پرونده او در خصوص اتهام «تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری» در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی مورد رسیدگی قرار گرفت و او سه روز بعد از محاکمه به تحمل سه سال حبس تعزیری محکوم شد، گرچه به حکم صادره اعتراض کرد اما حکم دادگاه بدوی در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظراستان عینا تایید شد و هم اکنون در حال گذراندن دوران محکومیتش دربند ۳۵۰ زندان اوین است.

FACE48D5-C155-4B70-B345-21CFE2E2A78C_w640_r1_sاما بخش دشوار ماجرا جای دیگری است. بخشی که فعالان حقوق بشر ومخالفان حکم اعدام را نگران کرده است. سهیل عربی به اتهام سب‌النبی و افساد فی‌الارض به اعدام محکوم شده است. نخستین بار این حکم در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی خراسانی برای او صادر شد و پس از آن در مرحله تجدید نظر در شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور به ریاست علی رازینی تایید شد و روز یکشنبه، دوم آذرماه به وکیل او ابلاغ گردید.

سهیل پیش از آن بار‌ها اذعان کرده بود که در شرایط نامناسبی مطالب صفحه فیس‌بوکش را نوشته و حتی در یک ندامت‌نامه رسمی که ضمیمه پرونده‌اش شده، از انجام این کار اظهار پشیمانی کرده است.

کمپین بین المللی حقوق بشر در این باره می‌گوید او به اتهام توهین به رهبری، توهین به احمد جنتی، توهین به حداد عادل و توهین به پیامبر درگیر این شرایط دشوار شده است.

ماده ۲۶۳ قانون مجازات اسلامی می‌گوید: «هر کس پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله وسلم و یا هریک از انبیاء عظام الهی را دشنام دهد یا قذف کند ساب‌النبی است و به اعدام محکوم می‌شود.»

بر اساس قانون مجازات اسلامی هم، امکان بخشش «سهیل عربی» وجود دارد

soheil-arabiاما امیرسالار داوودی، یکی از وکلای سهیل عربی می‌گوید: با استناد به ماده ۲۶۳ همین قانون مجازات اسلامی می‌توان با سهیل به دید رافت اسلامی نگریست و حکم اعدام او را لغو کرد.

بر اساس ماده ۲۶۳ قانون مجازات اسلامی هرگاه متهم به سب، ادعا نماید که اظهارات وی از روی اکراه، غفلت، سهو یا در حالت مستی یا غضب یا سبق لسان یا بدون توجه به معانی کلمات و یا نقل قول از دیگری بوده است، سب‌النبی محسوب نمی‌شود.

این وکیل دادگستری معتقد است ابرام برای اجرای حکم اعدام سهیل بااستناد به همین ماده قانونی فاقد وجاهت قانونی است و تاکید می‌کند: براساس نص ماده ۲۶۳ قانون مجازات اسلامی، صرف ادعای متهم دال براینکه توهین به پیامبر اکرم و امامان معصوم را در شرایط سبق لسان و یا سهو و نقل قول و یا غضب معمول داشته است، موضوع را مشمول سب نمی‌دانند و طبق تبصره همین ماده، اعدام به ۷۴ ضربه شلاق تقلیل می‌یابد.

او معتقد است طبق شواهد و اظهارات سهیل عربی، تمام مطالب توهین‌آمیز را خود او شخصا ایجاد و خلق نکرده و تنها باز نشر داده است که باتوجه به سبک و سیاق مطالب معنونه و کثرت موارد موجود در فضای وب و ایضا سطح تحصیلات موکل، قابل تصدیق می‌باشد.

او تاکید می‌کند قضاتی که در این پرونده رای به اعدام و مفسد فی‌الارض بودن سهیل عربی داده‌اند به وجه حمایتی ماده ۲۶۳ قانون مجازات اسلامی کاملا بی‌توجه بوده‌اند.

امیرسالار داووی با اشاره به اینکه کار آقای سهیل عربی به نظر شخص او که برای کلیه ادیان آسمانی حرمت و اعتبار قائل است، عملکرد غیر قابل دفاعی است، اذعان می‌کند که: «من فکر می‌کنم در ‌‌نهایت سهیل عربی مشمول رحمت و رافت قوه قضاییه قرار می‌گیرد چرا که علی‌رغم همه انتقاداتی که به سیستم قوه قضاییه ایران وارد است، اما من بر این باورم که قضات عادل و شرافتمندی درون سیستم قضا به کار قضاوت مشغولند و خود من در طول دوران کاری‌ام به کرات از همین سیستم حکم تبرئه موکلانم را گرفته‌ام.

او با اشاره به این که حتی کنوانسیون‌های بین المللی که از آزادی عقیده وبیان دفاع می‌کنند از توهین به اعتقادات مذهبی حمایت نمی‌کنند، می افزاید: من به عنوان وکیل ایشان بر این باورم که ایشان نبایستی به مقدسات توهین می‌کرد اما اکنون که او نادم و پشیمان است و قانون نیز بر اساس ماده ۲۶۳ دست ما را برای بخشودن او بازگذاشته، این ظرفیت را در سیستم قضایی می‌بینم که حکم اعدام او را منتفی کند.

141127120633_soheil_arabi_384x216_ichiاین وکیل دادگستری پیش بینی می‌کند که «در این پرونده دستگاه قضایی در ‌‌نهایت با نگاهی عادلانه و به دور از جهت گیری، حکم اعدام سهیل عربی را لغو خواهد کرد، چراکه ماده ۲۶۳ کارکردی رهایی‌بخش و حمایت‌گرانه دارد و من شگفت زده‌ام از اینکه چرا قضات شعبه ۷۶ ودیوان عالی کشور و شعبه ۴۱، علی‌رغم اینکه از قضات با سابقهٔ مملکت هستند به رافتی که در اصل ۲۶۳ است توجهی نکرده‌اند چرا که ماده ۲۶۳ قانون مجازات اسلامی از افتخارات قانونی کشور است و می‌توان از ظرفیت‌های این ماده قانونی برای بخشایش و گذشت بهره گرفت.

او تشریح می‌کند که توسل به این ماده، متخلفان را کاملا تبرئه نمی‌کند، بلکه افرادی که به گزاف به مقدسات توهین کرده‌اند بر اساس همین ماده قانونی به ۷۴ ضربه شلاق و به موجب ماده ۵۱۳ به شش ماه تا پنج سال حبس محکوم می‌شوند.

داوودی بر این باور است که نبایستی در صدور حکم مجازات مرگ اسراف کنیم. وقتی شما به این نکته شک دارید که به لحاظ قانونی کسی مستحق مرگ هست یا خیر؟ در آن صورت بخشایش متهم به عدالت نزدیک‌تر است و جز این هم از سیستم قضایی انتظار نمی‌رود. چرا که از مجموع پنج قاضی شعبه ۷۶، دو نفرشان معتقد به گذشت بوده‌اند و همین هم نشان می‌دهد که نسبت به استحقاق آقای عربی به مجازات مرگ تشکیک وجود دارد.

او در ‌‌نهایت به این نکته اشاره می‌کند که «سیستم قضایی ما برای دفاع از خودش مظلوم است و شاید با نگاهی که سرشار رافت باشد در پرونده‌هایی از این دست بتوان از حیثیت قوه قضاییه دفاع کرد».